Przygotowania do budowy lotniska regionalnego w Szymanach

Na terenie planowanego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, w miejscu lotniska regionalnego w Szymanach k. Szczytna (warmińsko-mazurskie) zaczęła się wycinka drzew. To prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy terminalu, przedłużonej drogi startowej, ogrodzenia i budynków infrastruktury lotniskowej. O rozpoczęciu prac poinformował PAP w czwartek Leszek Krawczyk, prezes budującej port lotniczy spółki samorządowej Warmia i Mazury.

 

"Wycinane są drzewa i krzewy na terenie planowanego lotniska w miejscu, gdzie budowane będzie ogrodzenie portu, a także na wydłużeniu drogi startowej. Drzewa to samosiejki, które rozrosły się podczas ostatnich lat nieużytkowania lotniska. Wokół ogrodzenia musi powstać strefa ochronna o szerokości 10 metrów. Będzie ona służyła jako droga dla osób patrolujących teren" - powiedział Krawczyk. Dodał, że wycinka drzew poprzedza właściwe prace budowlane na lotnisku. Na początku marca rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę terminalu pasażerskiego. Wkrótce ogłoszony zostanie także przetarg na budowę ogrodzenia i lotniskowej strażnicy straży pożarnej.

Jednocześnie rusza projekt budowa budynku Terminala Lotniskowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz budynkiem wiaty technicznej
 

Lotnisko ma ruszyć w drugiej połowie 2015 roku; jego budowa ma kosztować 200 mln zł. Budowa lotniska ma być sfinansowana w 76 proc. z dotacji unijnych. Przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach zajmuje się spółka samorządu wojewódzkiego "Warmia i Mazury".

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Zgodnie z prognozami port będzie obsługiwał 57 tys. pasażerów rocznie, w ciągu 20 lat ma nastąpić wzrost do 731 tys. rocznie. Początkowo liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań, ma wynosić 5,6 tys. rocznie, by w ciągu dwóch dekad wzrosnąć do 17 tys. rocznie. Lotnisko ma być czynne siedem dni w tygodniu w godz. 6-22.


źródło: PAP

Komentarze