PAŻP chwalony za World ATM Congress 2019

Za nami World ATM Congress 2019 – targi, które na długo zostaną w pamięci gości i wystawców z całego świata. Trwające w dniach 12-14 marca wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów oraz prezentowania i omawiania rozwiązań systemowych, stosowanych w zarządzaniu ruchem lotniczym.

Podczas trzech dni eksperci Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawiali odwiedzającym produkty i usługi – zarówno te stworzone przez PAŻP jak i te, w rozwijaniu których Agencja bierze aktywny udział. Na naszej ekspozycji nigdy nie było pusto, bowiem symulatory, panele i debaty, spotkania robocze ale też wyśmienity poczęstunek przyciągały rzesze zainteresowanych. Hasłem przewodnim naszej obecności było hasło „Gateway to Europe, Gateway to the East”, podkreślające znaczenie położenia naszego kraju dla przepływu ruchu lotniczego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która zadebiutowała w tegorocznej edycji madryckiej imprezy, zebrała jak najlepsze i napawające dumą opinie.


Wieść o naszym stanowisku rozniosła się po hali wystawienniczej z chwilą otwarcia bram – a to za sprawą wyśmienitej kawy, serwowanej przez światowej sławy polskiego baristę, oraz wybornych polskich jabłek, którym nie sposób się oprzeć. Rzecz jasna, to nie one były najważniejsze na ekspozycji, na której przygotowaliśmy bardzo bogatą ofertę merytoryczną.

Przez cały czas trwania imprezy odwiedzający ekspozycję PAŻP dzięki zainstalowanym symulatorom mogli przekonać się, jak działają stworzone przez nas autorskie systemy: wspierająca pracę służb żeglugi powietrznej PANDORA i ułatwiający zarządzanie przestrzenią powietrzną CAT. Prezentowany był także PANSA UTM - koncepcja zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWK-E, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Zademonstrowano również projekt, mający na celu poprawę przewidywalności warunków na drodze startowej, a co za tym idzie – zwiększenie bezpieczeństwa. Stałą ekspozycją była też część wystawy z okazji stulecia Aeroklubu Polskiego, którą obecnością swą uświetnił słynny polski pilot – Kapitan Jerzy Makula.




W oficjalnym otwarciu ekspozycji PAŻP na World ATM Congress 2019 Prezesowi PAŻP Januszowi Janiszewskiemu towarzyszyli: Dyrektor Generalny DG Move (Komisja Europejska) Henrik Hololei, Ambasador Polski w Hiszpanii Marzenna Adamczyk, Prezes ULC Piotr Samson i Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP Małgorzata Darowska. Ceremonia przecięcia wstęgi stanowiła zarazem wprowadzenie do wielkiego wydarzenia – debaty o roli Europy Środkowo-Wschodniej w zarządzaniu ruchem lotniczym, organizowanej z naszym litewskim partnerem Oro Navigacija w ramach Baltic FAB. Uczestniczyło w niej wielu zaszczytnych gości, w tym Dr Christine Berg z Komisji Europejskiej i Prezes Oro Navigaciji Mindaugas Gustys, reprezentowane było także Ministerstwo Infrastruktury oraz instytucje i firmy jak IATA, WizzAir i Romatsa. Zaangażowanie tak wielu znamienitych osobistości z Polski i zagranicy zarówno w tych, jak i w kolejnych wydarzeniach organizowanych na naszym stanowisku było dla nas zaszczytem i podkreślało zarazem znaczenie naszej obecności w Madrycie.




We wtorek doszło również do historycznego podpisania umowy o współpracy (Memorandum of Cooperation) pomiędzy PAŻP a firmą Frequentis, mówiącej o kontynuowaniu współpracy w rozwijaniu systemów usprawniających pracę lotnisk i integrację danych. Frequentis reprezentował Prezes Norbert Haslacher oraz Wiceprezes Hannu Juurakko.

Pierwszego dnia podczas World ATM Congress na ekspozycji PAŻP miały miejsce wygłoszone przez naszych ekspertów prezentacje i panele dotyczące zarządzania przestrzenią powietrzną, znaczenia przepływu informacji dla pracy operacyjnej lotnisk, a także polskich rozwiązań i perspektyw w dynamicznie rozwijającym się sektorze bezzałogowych statków powietrznych. Prezes PAŻP Janusz Janiszewski wygłosił prezentację na ekspozycji Europe for Aviation, tworzonej przez instytucje europejskie. Jako Baltic FAB braliśmy również udział w zewnętrznych panelach, dotyczących przepływu ruchu lotniczego, pojemności i podziału przestrzeni powietrznej i projektów w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

Równie ciekawy i intensywny był drugi dzień obecności PAŻP na World ATM Congress. W środę gościliśmy pierwsze dwie z trzech prestiżowych wycieczek tematycznych, organizowanych w ramach programu SESAR. Nasi eksperci wygłosili prezentacje związane z zarządzaniem przestrzenią powietrzną i poprawą bezpieczeństwa na drogach startowych. Zademonstrowaliśmy również innowacyjną koncepcję NaviHub, w myśl której Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wraz z partnerami stworzy środowisko dla rozwoju nowoczesnych technologii w dziedzinie lotnictwa.

Drugiego dnia World ATM Congress miało też miejsce podpisanie dwóch ważnych dokumentów. Pierwszym było porozumienie iTEC Flight Object Interoperability Cooperation Agreement pomiędzy Eurocontrol i członkami iTEC, dotyczące dalszej współpracy na rzecz rozwijania systemów zarządzania ruchem lotniczym i koncepcji Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. Drugim istotnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia pomiędzy PAŻP a firmą Indra, nakreślającego zasady dalszych wspólnych działań w pracach badawczo-rozwojowych.

W środę PAŻP na swojej ekspozycji miał wyjątkowy zaszczyt zorganizować spotkanie A6 Alliance Steering Board. Przedstawiciele zrzeszonych w A6 firm zapewniających żeglugi powietrzne oraz innych europejskich agencji zebrali się, by rozmawiać o problemach i przyszłości zarządzania ruchem lotniczym w Europie.


Ostatniego dnia World ATM Congress PAŻP gościł ostatnią wycieczkę w ramach cyklu SESAR Walking Tours. Tym razem nasz ekspert opowiadał o doświadczeniach Agencji z wdrożenia CPDLC (systemu komunikacji tekstowej na linii kontroler – pilot) w polskiej przestrzeni powietrznej. Tego dnia wciąż trwały też spotkania robocze, a symulatory prezentujące systemy jak CAT, PANDORA i PANSA UTM przyciągały tłumy zainteresowanych, pragnących skorzystać z ostatniej okazji, by przetestować ich działanie.

Jak słychać w kuluarach, debiut PAŻP podczas World ATM Congress 2019 w Madrycie można zaliczyć do udanych. Europejskie i światowe instytucje związane z zarządzaniem ruchem lotniczym wykazywały duże zainteresowanie prezentowanymi przez nas produktami i usługami, a Prezes PAŻP Janusz Janiszewski był rozchwytywany zarówno przez polskich, jak i zagranicznych dziennikarzy. Już od pierwszych chwil na ręce przedstawicieli Agencji składano gratulacje, ciepłe słowa i pochwały – te oficjalne, jak i te pojawiające się w prywatnych rozmowach. I jedne i drugie napawają dumą i pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.

źródło:

 

Komentarze