Gdzie może powstać CPL?
Choć Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zadecydował już o budowie Centralnego Portu Lotniczego, wciąż nie wiadomo, gdzie dokładnie będzie się on znajdował. W grę wchodzi sześć lokalizacji między Warszawą a Łodzią.
Wojciech Brol z serwisu WBData.pl przeanalizował wady i zalety sześciu potencjalnych lokalizacji CPL w oparciu o liczbę osób mieszkających w zasięgu tych portów oraz łatwość dojazdu istniejącymi drogami i liniami kolejowymi. Jak zastrzega sam autor, analiza jest fragmentaryczna i dotyczy tylko kilku aspektów wyboru lokalizacji, których w pełnej wersji jest o wiele więcej. Nie obejmuje m.in. możliwości rozbudowy sieci transportu naziemnego, w tym planowanej linii kolejowej do nowego lotniska (której przebiegu i parametrów też jeszcze nie znamy).
Badane potencjalne lokalizacje CPL to Mszczonów, Baranów, Łowicz, Błonie, Teresin i Żyrardów. Wszystkie te miasta znajdują się między Warszawą i Łodzią, a w przeszłości były już wymieniane jako możliwe lokalizacje nowego portu lotniczego. Z wybranych lokalizacji najdalej położony jest Łowicz, który znajduje się 70 km od centrum Warszawy, najbliżej znajdują się Błonie (29 km). Pozostałe badane lokalizacji są położone w przedziale 40-50 km od centrum Warszawy.
- Dla większości pasażerów, bliskość Warszawy jest priorytetem. Dlatego CPL powinien znajdować się maksymalnie 50 km od centrum stolicy. W przypadku takich założeń lokalizacja w pobliżu Łowicza odpada - przekonuje autor analizy.
Ważnym aspektem lokalizacji CPL jest bliskość głównych linii kolejowych biegnących z i do Warszawy. Wszystkie badane lokalizacje spełniają ten warunek, a najbardziej Błonie, Baranów i Żyrardów. Do tych trzech lokalizacji należałoby wybudować najkrótszy łącznik, w pozostałych lokalizacjach włączenie w sieć kolejową wymagałoby większych nakładów. Autor zastrzega jednak, że sama odległość od istniejących linii to tylko jeden z wielu elementów analizy.
Model przemieszczania zbudowano na podstawie sieci drogowej i kolejowej, uwzględniając ograniczenia prędkości. Pochodzi on z końca ubiegłego roku. Do pełnej analizy należałoby stworzyć najnowszy model, uwzględniający wszystkie nowe inwestycje oraz kongestię ruchu, a także wariantować prędkości według pory dnia i ruchu na drogach. Należy również uwzględnić docelową sieć drogową i kolejową, która powstanie po wybudowaniu CPL.
Pierwsza potencjalna lokalizacja, w okolicach gminy Mszczonów, znajduje się przy granicy województw mazowieckiego i łódzkiego. Strefa dojazdu do 30 minut obejmuje okoliczne gminy, po utworzeniu głównymi drogami i siecią kolejową, dostępność na pewno się zwiększy i najbliższa strefa znacznie się rozszerzy. Strefa godzinna obejmuje Lotnisko Chopina oraz Warszawę. Z kolei strefa 90 minut obejmuje drugie duże miasto w okolicy, czyli Łódź.
Druga badana lokalizacja CPL znajduje się w gminie Baranów, która leży bliżej stolicy. Ma to swoje odzwierciedlenie w dostępności czasowej, najbliższa strefa do 30 minut obejmuje Warszawę i Lotnisko Chopina. Wszystkie strefy są przesunięte w stosunku do strefa Mszczonowa w stronę północno-wschodnią. Strefa do dwóch godzin obejmuje nawet Toruń.
Kolejną badaną lokalizacją jest, najbardziej na zachód wysunięta, gmina Łowicz. Ta lokalizacja sprawia, że w strefie dwugodzinnej znajduje się Toruń, Bydgoszcz i powiat poznański. W strefie godzinnej dostępności znajdują się Warszawa i Łódź.
Kolejnym badanym miejscem potencjalnej lokalizacji CPL jest gmina Błonie, która leży najbliżej Warszawy. Strefa do 30 minut obejmuje część obszaru stolicy, a strefa godzinna lotnisko w Modlinie. Krańce strefy do 120 minut stykają się z Toruniem i Poznaniem.
Przedostatnią badaną lokalizacją jest Teresin, który leży około 45 km od centrum Warszawy. Poza tym leży najdalej od autostrady A2 i linii kolejowych nr 1 i 4 biegnącymi na południe kraju. Strefa półgodzinna obejmuje okoliczne gminy, godzinna Warszawę i Modlin. W dwie godziny można dojechać z Torunia i Siedlec.
Ostatnia lokalizacja to Żyrardów, który znajduje się około 45 km od Warszawy, pomiędzy autostradą A2 a liniami kolejowymi 1 i 4. Najbliższa strefa 30-minutowa osiąga wschodnie granice Warszawy, w około godzinę można dojechać z Łodzi. W dwie godziny można dojechać z Torunia.
Według planów dotyczących CPL, ma to być port przesiadkowy, więc nie jest istotna tak bardzo liczba mieszkańców, na których bezpośrednio ma oddziaływać ten port lotniczy. Ważna jest lokalizacja w stosunku do Warszawy, największego ośrodka biznesowego i turystycznego Polski. Obliczając na podstawie obecnej infrastruktury drogowej i kolejowej, najwięcej osób w strefie do 30 minut mieszka w lokalizacjach Błonie (1,64 mln osób) i Baranów (1,17 mln), najmniej w Teresinie (265 tys.). W strefie od 30 do 60 minut, w każdej z badanych lokalizacji, mieszka już powyżej 1,5 mln osób. W lokalizacjach Łowicz i Żyrardów
mieszka najwięcej odpowiednio - 3,37 i 3,08 mln.
Sumarycznie, w całym obszarze oddziaływania badanych lokalizacji (do 2 godzin), w każdej lokalizacji mieszka około 8 milionów osób - najwięcej w Łowiczu i Żyrardowie (po 8,12 mln), a najmniej w Teresinie (7,46 mln).
wizualizacje WBData.pl
autor: Dominik Sipiński
autor: Dominik Sipiński
źródło:
Komentarze
Prześlij komentarz