Współpraca PAŻP i WSOSP

Pomoc w zakresie rozszerzania certyfikatów szkolenia, ujednolicanie standardów kwalifikacji personelu służb ruchu lotniczego, wzajemne wykorzystanie bazy szkoleniowej i dydaktycznej oraz wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie systemów zarządzania ruchem lotniczym - to główne założenia podpisanego dziś porozumienia ramowego o współpracy pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w Warszawie i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie.

Celem podpisanego porozumienia jest harmonizacja i integracja szkolenia personelu w ramach Jednolitego Systemu Zarządzania Ruchem Lotniczym.Efektem podpisanego dziś (16 maja 2017 r.) porozumienia ma być stopniowa harmonizacja i integracja szkolenia w zakresie zarządzania ruchem lotniczym w sferze cywilnej i wojskowej, a także lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich w sektorze zarządzania ruchem lotniczym. To nie tylko sposób na wzmocnienie synergii obu instytucji, ale również podstawa realizacji wytycznych Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które zalecają ujednolicenie systemu szkolenia cywilnego i wojskowego personelu służb ruchu lotniczego. 

Chcę potwierdzić, że to ramowe porozumienie pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w zakresie harmonizacji i ujednolicenia standardów systemu kwalifikowania i przygotowania kadr, jest gwarancją, że bezpieczeństwo w polskiej przestrzeni powietrznej będzie zapewnione – powiedział w trakcie uroczystości podpisania Rektor – Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, gen. bryg. pil. dr. Piotr Jan Krawczyk. 

Współpraca pomiędzy strukturami wojskowymi a cywilnymi oraz działania w kierunku wspólnego kształcenia ludzi, którzy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo na polskim niebie, jest kwestią podstawową. Wierzę, że porozumienie, które właśnie podpisaliśmy w krótkim czasie przyniesie faktyczne owoce – powiedział Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Janusz Niedziela. 

W ramach podpisanego porozumienia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych współpracować będą również na płaszczyźnie wzajemnych usług w zakresie prowadzenia kursów i szkoleń, organizowania konferencji i seminariów, prowadzenia wspólnej działalności publikacyjnej w zakresie tematycznym mającym zastosowanie w szkoleniu lotniczym, wymiany pracowników i studentów w celu zapewniania stałego rozwoju oraz umożliwiania odbywania praktyk i staży.
 



Od lewej: Prezes PAŻP Janusz Niedziela i Rektor – Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr. Piotr Jan Krawczyk.

 
 

Komentarze